zdrowe menu

Nadwaga to największa zmora społeczeństwa XXI wieku. Pojawia się wszędzie tam, gdzie brak jest zdrowej diety i wysiłku fizycznego. Na szczęście jak pokazują badania, świadomość społeczeństwa z roku na rok wzrasta, co prowadzi do tego, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego trybu życia i odżywiania. Niestety duża część osób otyłych zmaga się w trakcie odchudzania z kilkoma czynnikami. Najpopularniejszym z nich jest brak efektów związany ze źle dobraną dietą lub podjadaniem. Nie jest to jednak jedyny problem. Jakie błędy popełniamy najczęściej w trakcie odchudzania? Zapraszamy do lektury.

1) Za mało jedzenia

Pierwsza przyczyna związana z brakiem efektów w trakcie procesu, jakim jest odchudzanie, może wydawać się dość dziwna. Przecież o to chodzi w diecie, aby ograniczyć spożywanie pokarmów. Niestety miecz ma dwa końce. Gdy dostarczasz organizmowi zbyt mało kalorii, zaczyna on wariować. Na początku faktycznie pojawią się efekty, ale będą one krótkotrwałe. Jest to efektem tego, że głodówki nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki energii. Ograniczenie ilości jedzenia nie wiąże się z tym, że nagle przestajemy jeść, ale usuwamy z menu szkodliwe składniki. Dodatkowo stosując taki antysposób na pozbycie się dodatkowych kilogramów, możesz narazić się na poważne problemy zdrowotne.

2) Brak ruchu

Drugim najczęściej popełnianym błędem w trakcie odchudzania jest mała ilość ruchu. Za mała, aby marzyć o odpowiedniej sylwetce. Oczywiście, jeżeli będziesz trzymał/ła odpowiednią dietę, zrzucisz kilka kilogramów, ale bez aktywności fizycznej będzie to o wiele wolniejszy proces, a także Twoje ciało po samej diecie będzie wyglądać gorzej. Zamiast jędrnych kształtów, zwiotczałe mięśnie. Pamiętaj również, że każda forma ruchu poprawia metabolizm, co jest niezwykle istotnym czynnikiem w trakcie odchudzania.

3) Brak odpowiednich składników w diecie

Ostatnim najczęściej spotykanym błędem, jaki popełniają osoby zaczynające przygodę ze zdrowym odżywianiem, jest monotonna i uboga w niezbędne składniki dieta. Na domiar złego w internecie pełno jest miejsc, w których możesz przeczytać błędne zalecenia typu: jedz tylko jabłko, kaszę czy dostarczaj jedynie białka. Organizm szybko buntuje się przeciwko takim metodom. Należy pamiętać, że dieta powinna opierać się na odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Witaminy i sole mineralne również są niezwykle istotne, ale oparcie się tylko na owocach nie jest dobrym rozwiązaniem. Owszem, możesz zrzucić kilka kilogramów, ale w zamian osłabisz cebulki włosów i zmieni się wygląd Twojej skóry. Chyba nie warto tak ryzykować.
Podsumowanie

Aby w odpowiedni sposób podejść do diety i przestrzegać jej zaleceń, warto skorzystać z porad dietetyków. Dzięki temu unikniesz błędów spowodowanych brakiem świadomości lub opieraniem się na błędnych informacjach znalezionych w internecie. Pamiętaj, że dieta to nie eksperyment a organizm nie jest królikiem doświadczalnym.

Materiał partnera