Coraz więcej osób decyduje się założyć aparat ortodontyczny. Dlaczego ludzie podejmują taki krok? Jak wygląda codzienna higiena w przypadku osób, które posiadają aparaty na zęby?

Jest minimum kilka powodów, które skłaniają do tego, aby postawić na aparat ortodontyczny. Między innymi chodzi tutaj o kwestie estetyczne. Odpowiednio dobrane aparaty na zęby prostują zęby. Na skutek tego po zakończeniu leczenia w końcu można uśmiechać się bez żadnego poczucia wstydu… Nierzadko ludzie wybierają również taką usługę, jak wybielanie zębów, aby po prostu nie brakowało im pewności oraz odpowiedniej samooceny. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach proste oraz białe zęby mają naprawdę spore znaczenie. Okazuje się, że aparat ortodontyczny bardzo pozytywnie wpływa również na nasze zdrowie – szczególnie uwzględniając stan jamy ustnej. Ten sprzęt zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia, gwarantuje utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia oraz napięcia mięśni itp. Zapobiega także ścieraniu się zębów…

W trakcie leczenia bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dbać o higienę całej jamy ustnej. Osoby posiadające aparaty na zęby muszą częściej niż zwykli ludzie korzystać z łazienki. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku. Nie można ograniczać się jednak tylko do tego. Pamiętajcie, że wyczyszczony musi być również także aparat ortodontyczny. W związku z tym dużo osób stosuje kilka różnych szczoteczek. Jedna jest przeznaczona do zębów, a druga do czyszczenia aparatu. Bardzo przydają się także nici dentystyczne. Dzięki nim można po prostu lepiej dotrzeć do zakamarków pomiędzy zębami. Nie brakuje osób, które kupują irygator. To urządzenie, które według statystyk znakomicie czyści zęby i jest bardzo proste w aspekcie codziennego użytkowania. Warto przynajmniej 2 razy dziennie skorzystać także z płynu do płukania ust. To dodatkowa ochrona, a przy okazji można zapewnić sobie świeży oddech. Tego tematu na pewno nie powinno się bagatelizować, ponieważ w innym wypadku może rozwijać się na przykład próchnica, a leczenie zębów przy założonym aparacie ortodontycznym jest o wiele bardziej utrudnione.