stomatologia

Dzieci w gabinecie stomatologicznym to bardzo trudny temat – tak dla rodzica, jak i dla dziecka. Bardzo często mali pacjenci negatywnie reagują na konieczność odbycia wizyty w gabinecie, a rodzice, poprzez swoją przesadną troskę i ostre reakcje, wcale nie ułatwiają sytuacji, a najczęściej tylko ją pogarszają, napędzając strach i niechęć dziecka. Nie jest to, rzecz jasna, żadną zasadą – zdarzają się maluchy, które dobrze znoszą kontakt ze stomatologiem i nie czują strachu ani dyskomfortu w trakcie zabiegu, jest to jednak zdecydowana mniejszość.

Istnieją gabinety, które są doskonale przystosowane, pod każdym względem, na przyjęcie naszych pociech. Jeśli nie mamy jeszcze wybranego gabinetu stomatologicznego, to warto rozejrzeć się za takim, który jest nastawiony głównie na przyjęcia małych pacjentów. Różnice w opiece stomatologicznej sprawowanej nad dzieckiem a dorosłym są znaczące. Przede wszystkim narzędzia stomatologiczne muszą zostać dostosowane do potrzeb małego dziecka, którego anatomia jest inna niż dorosłego człowieka.

Również kwestia specjalisty jest istotna i ma realny i znaczący wpływ na to, jak dziecko będzie czuło się w gabinecie stomatologicznym. Istotną jest podejście dentysty do dziecka, tego czy rozumie jego potrzeby, potrafi z nim rozmawiać w taki sposób, aby zminimalizować lęki zamiast je potęgować. Nie każdy dentysta ma do tego dar i naturalną zdolność, dlatego warto włożyć trochę wysiłku i trudu w poszukiwania, z pewnością rezultaty będą warte zachodu.

Również sam wygląd gabinetu może być lepiej lub gorzej przystosowany do przyjmowania małych pacjentów. Należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko może czuć się swobodnie w danym miejscu, wpływ na to ma przystosowanie gabinetu i możliwości zainteresowania się otoczeniem przez malucha. Bajki, zabawki, kolorowe czasopisma dla dzieci czy kartka i kredki pozwolą dziecku na chwilę uciec myślami od zastanawiania się nad tym, jak będzie wyglądał zabieg.

Dzięki pokochają gabinety, w których nawet w środku, siedząc na fotelu, będą miały w zasięgu wzroku przyjazne akcenty. Zabawny pokrowiec na fotel, ciekawe i kolorowe dodatki, postacie z bajek w zasięgu wzroku, a także ciepła i przyjemna kolorystyka ścian oraz mebli – to wszystko wpływa na samopoczucie dziecka w gabinecie. Niestety niewielu stomatologów myśli tymi kategoriami i obecnie w dalszym ciągu trudno o gabinety przystosowane do dzieci, zwłaszcza w małych miastach.

Wystrój to tylko połowa sukcesu, istotne są również materiały stomatologiczne, jakich używa dentysta podczas pracy z dziećmi. Producenci udostępniają bardzo wiele ciekawych opcji, które zachęcą dzieci do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ będą one ciekawe samego efektu. Maluchom bardzo często przypadają do gustu kolorowe wypełnienia w zębach.

Skupienie się na wszystkich grupach wiekowych jako docelowe nie jest dobrą metodą, ponieważ w efekcie żaden element gabinetu nie zostanie dopracowany w detalach, co z kolei nie da tak dobrych rezultatów, jak określenie konkretnego targetu. Niemniej jednak minimalne przystosowanie gabinetu dla małych pacjentów, zawsze będzie mile widziane.