termometr

Jak odróżnić lek od suplementu? W dzisiejszych czasach cała masa reklam telewizyjnych każdego dnia proponuje nam lekarstwa na wszystko począwszy od depresji po otyłość, a na braku snu kończąc. W aptekach mamy jednak zalew suplementów, które jedynie udają leki i jak ostrzegają lekarze mają niewielki wpływ na nasze zdrowie. Czym się więc różni lek od suplementu?

Lek czy suplement?

Jak podają źródła medyczne suplementy to coś w rodzaju podróbek prawdziwych leków. Są dostępne bez recepty i dzieje się tak nie bez powodu. Lek bowiem ma za zadanie zapobiegać lub leczyć choroby natomiast suplement rejestrowany jest jako zwyczajny… środek spożywczy.

Inną ważną różnicą między suplementem diety a lekiem są wskazania i przeciwwskazania. Zwykle w leku na ulotce znajdziemy rozpisane dokładnie informacje na temat tego, kiedy można je spożywać, czy przed posiłkiem czy po, o jakiej porze dnia, a także przy jakich stwierdzonych chorobach tych leków nie spożywać i dlaczego. Suplementy takich informacji nie zawierają.

Suplementy diety mogą mieć niekiedy pozytywny wpłw na nasze organizmy jednak należy je używać ostrożnie i z przemyśleniem, gdyż często niestety działają one jak zwykłe placebo.

Leave a Comment