oko

Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się z opadającą powieką, wiesz, jak to może być irytujące. Nie tylko sprawia, że wyglądasz na zmęczonego, ale może również zaburzać twój wzrok.

Czym jest opadająca powieka?

Opadająca powieka, zwana także opadaniem powieki, to stan, w którym powieka opada lub osuwa się. Może wpływać na jedną lub obie powieki i może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym starzeniem się, osłabieniem mięśni lub uszkodzeniem nerwów.

Chociaż opadająca powieka jest częstym schorzeniem, które zwykle można leczyć w domu, w niektórych przypadkach może wymagać pomocy medycznej. W tym artykule omówimy przyczyny opadanie powieki, jak określić, czy masz chorobę i jakie opcje leczenia są dostępne.

Warkocz powieki składa się z trzech mięśni, przyśrodkowego mięśnia górnego, bocznego mięśnia górnego i dolnego mięśnia. Każdy z tych mięśni działa, otwierając i zamykając oko. Mięsień prosty, znany również jako mięsień przyśrodkowy górny, odpowiada za poruszanie gałek ocznych w górę i w dół. Z wiekiem ten mięsień słabnie, powodując opadanie powiek.

Gdzie pojawia się problem?

Istnieją dwa rodzaje opadanie powieki: pierwotna i wtórna. Pierwotne opadanie powieki występuje, gdy występuje osłabienie lub defekt samego mięśnia. Ten typ nie może być leczony i będzie wymagał operacji, jeśli jest wystarczająco poważny.

Wtórne opadanie powiek występuje, gdy problem wynika z innego problemu, takiego jak uszkodzenie nerwu lub naczynia krwionośnego. Ten typ można leczyć kroplami do oczu i może z czasem samoistnie zniknąć.

Jakie są objawy opadających powiek?

Istnieje kilka różnych objawów, które mogą wskazywać na opadanie powiek. Najbardziej oczywistym znakiem jest powieka, która wydaje się opadać i nie jest zgodna z drugą powieką. Możesz również zauważyć, że twoje widzenie jest niewyraźne, gdy patrzysz w górę lub czujesz nacisk na oko.

Inne objawy to:

  • ból głowy za oczami,
  • podwójne widzenie,
  • konieczność ciągłego podnoszenia powieki palcami,

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję leczenia?

Jeśli twoje objawy są poważne i wpływają na twoje codzienne życie, możesz chcieć zasięgnąć profesjonalnej opinii. Twój optometrysta może przeprowadzić badanie i określić, czy masz opadanie powiek i jakiego rodzaju jest to problem. Jeśli masz opadanie powieki, Twój optometrysta może zapewnić leczenie i zalecić okulary lub soczewki kontaktowe, które najlepiej pasują do Twoich oczu.

Jeśli zauważysz tylko lekkie opadanie i nie przeszkadza to w widzeniu lub codziennych czynnościach, nie musisz się martwić o natychmiastowe leczenie. Jeśli jednak z czasem problem wydaje się nasilać, warto wcześniej niż później zwrócić się o pomoc medyczną.

Jakie zabiegi są dostępne?

Dostępnych jest kilka opcji leczenia dla osób z opadającymi powiekami. Twój lekarz zaleci ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i objawom.

  • Kremy na powieki: Jednym z najczęstszych zabiegów jest nałożenie kremu lub maści pod oczy na obszar dotknięty opadanie powiek. Produkty te zawierają takie składniki jak toksyna botulinowa, która pomaga zmniejszyć skurcze mięśni powiek i poprawić przepływ krwi w okolicy.
  • Okulary: Jeśli masz astygmatyzm i doświadczasz podwójnego widzenia, pomocne może być noszenie okularów. Posiadanie jednego obiektywu z lekkim nachyleniem może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
  • Operacja: W niektórych przypadkach konieczna jest operacja usunięcia nadmiaru skóry wokół oka lub zaciśnięcia mięśnia dotkniętego opadaniem powieki. W zależności od rodzaju operacji powiek, której potrzebujesz, lekarz może zalecić operację ogólną lub okulistyczną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opadającej powieki, zajrzyj na stronę: https://www.wrosinski.pl/opadajaca-powieka/