gabinet medyczny

Jak wiadomo ściany działowe z karton-gipsu są powszechnie używane w większości budynków użytkowych jak i mieszkalnych. Są łatwe w montażu, tanie oraz ogólnodostępne w każdym sklepie budowlanym. O ile zwykła ściana karton-gips (z wypełnieniem wełną mineralną) jest odpowiednia do domu i nikomu nie przeszkadza, że nie jest do końca wygłuszona, to np. w gabinecie lekarskim pojawia się problem. Ściana działowa w gabinecie lekarskim powinna gwarantować intymność. Dlatego też przy stawianiu ścian z karton-gipsu powinno się zwrócić uwagę na pewne aspekty. Podczas planowania wystroju wnętrza gabinetu medycznego warto wspierać się profesjonalnymi programami do projektowania wnętrz.

Na co zwrócić uwagę przy doborze ścian działowych do gabinetu lekarskiego

  • Izolacja akustyczna

W przypadku gabinetów lekarskich w przychodniach jest to bardzo ważne. Nikt nie chce przecież, aby jego problemy zdrowotne słyszała cała poczekalnia. Brak umieszczenia w ścianie izolacji nie zapewnia izolacji akustycznej.

  • Okładzina z płyt

Płyty, wypełnienie i szkielet powinny tworzyć zgraną całość. Z racji ciągłego ruchu w przychodni, ścianki działowe powinny być wykonane starannie. Jeśli całość będzie źle zmontowana powstaną pęknięcia.

  • Rodzaj płyt

Są cztery główne rodzaje płyt, które różnią się w zależności od tego gdzie mają stanąć:

  • zwykłe (do suchych pomieszczeń np. przedzielenie pokoju),
  • ognioochronne (wypełnione włóknem szklanym),
  • zielone (bardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć, odpowiednie do łazienek),
  • synia (głównie znajdują zastosowanie na sufitach).

Płyty powinny być dobrze dopasowane do drzwi (przeczytaj więcej o odpowiednim montażu drzwi), gdyż wszelkie niedociągnięcia będą powodowały problemy w przyszłości np. z uciekaniem ciepła lub dźwięku.

Warto, aby ściana działowa do gabinetu lekarskiego była wytrzymała i odporna na eksploatację.